Relacja z debaty “Nauka i polityka dla klimatu” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Opublikowano: 25/04/2024
W Collegium Minus na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się 22 kwietnia br. debata: “Nauka i polityka dla klimatu” z udziałem prof. Szymona Malinowskiego (Uniwersytet Warszawski, Fundacja Edukacji Klimatycznej) i dr Joanny Maćkowiak-Pandery (Forum Energii). Spotkanie skupiło się na powiązaniach między różnymi dyscyplinami nauki a politykami klimatycznymi. Wydarzenie to inaugurowało rozpoczęcie działalności AMU Research Centre for Energy and Environmental Challenges.
Podczas debaty poruszono wiele wątków związanych ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną, a także możliwością zaangażowania się świata naukowego w debatę publiczną i komunikowanie społeczeństwu zachodzących zmian, ich konsekwencji i sposobów radzenia sobie z nimi.
Dyskutowano m.in. na temat konieczności zmiany nie tylko metod pozyskiwania przez nas energii, ale i wymaganych zmian w systemie społeczno-gospodarczym w ogóle – przyjęte do tej pory polityki klimatyczne opierają się na założeniu utrzymania ciągłego wzrostu gospodarczego, co z punktu widzenia poziomu eksploatacji zasobów Ziemi (obecnego i przewidywanego) może okazać się niemożliwe bez przekroczenia tzw. granic planetarnych oraz wypchnięcia systemu klimatycznego i przyrodniczego poza bezpieczne progi.
Zwrócono także uwagę na skomplikowany charakter oceny podejmowanych działań mających na celu zmniejszanie emisji – przykładowo choć spalanie metanu wiąże się ze spadkiem emisji w stosunku do spalania węgla, to wystarczy, że ok. 4% tego metanu na drodze od wydobycia do urządzeń końcowych ulotni się do atmosfery, aby zniwelować tę korzyść.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie Życia Uniwersyteckiego.
„Jako Sweco często bierzemy udział w tworzeniu zarówno dokumentów strategicznych i planistycznych w różnych skalach przestrzennych, jak i koncepcji konkretnych rozwiązań, stąd nasze zainteresowanie i udział w tym wydarzeniu. Mieliśmy okazję poznać różne perspektywy specjalistów wielu dziedzin na konsekwencje globalnego ocieplenia, jak i przyjęte modele transformacji energetycznej. Była to bardzo ciekawa dyskusja” – mówi dr Adam Perz, Konsultant ds. środowiska w Sweco Polska.
W Sweco angażujemy się zarówno w działania związane z weryfikacją klimatyczną przedsięwzięć infrastrukturalnych (tzw. climate proofing), jak i obliczeniem śladu węglowego budynków czy tworzeniem planów adaptacji do zmian klimatu. Zapraszamy do kontaktu.
Osoby do kontaktu
Marcin Gawroński
Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGOAdam Perz
Konsultant ds. środowiskowych