Avicii Arena w Sztokholmie – ikona w nowym wydaniu

Opublikowano: 17/03/2025

Nieco ponad miesiąc temu, po rocznej przerwie w użytkowaniu związanej z gruntowną przebudową, ponownie otwarta została Avicii Arena w Sztokholmie (znana również jako Globen) – ikoniczny obiekt w krajobrazie miasta. Inżynierowe ze Sweco Polska odpowiadali za przygotowanie projektu warsztatowego nowych, wewnętrznych konstrukcji stalowych tej jednej z największych sferycznych budowli na świecie.

Avicii Arena w Sztokholmie z zewnątrz. Zdjęcie poglądowe | fot. AdobeStock/ Autor: Hans Baath

Avicii Arena w Sztokholmie z zewnątrz. Zdjęcie poglądowe | fot. AdobeStock/ Autor: Hans Baath

Gruntowna modernizacja wnętrza Avicii Arena

Projekt, którego Generalnym Wykonawcą była firma NCC, zakładał modernizację i adaptację obiektu do obecnych wymagań i oczekiwań użytkowników oraz publiczności, a także wsparcie procesu przenoszenia drużyn hokejowych.

W ramach tego przedsięwzięcia wewnątrz budynku zbudowano imponującą stalową konstrukcję okalającą przestrzeń widowiskową, na której został rozpięty ruchomy sufit akustyczny, kreujący zupełnie nowe doznania dla widzów. Ponadto utworzono dodatkowe galerie z miejscami siedzącymi oraz konstrukcję na potrzeby technologii scenicznej.

„Zespół inżynierów z krakowskiego biura Sweco Polska miał niepowtarzalną okazję być częścią tego procesu, w ramach projektu warsztatowego, opracowanego dla naszego klienta Mostostal Kraków, będącego głównym wykonawcą nowej konstrukcji stalowej, odpowiedzialnym za jej produkcję, dostawę i montaż. Dziękujemy za zaufanie i partnerską współpracę. Razem stworzyliśmy coś niezwykłego!” – mówi Bartłomiej Grzegorzek, kierownik zespołu projektowego ze Sweco Polska.

Zaawansowane technologie projektowe

Praca nad modelem 3D i dokumentacją tak skomplikowanej konstrukcji wymagała użycia najnowocześniejszych i unikalnych rozwiązań. Cała konstrukcja została zamodelowana w oprogramowaniu Tekla Structures, z użyciem wielu całkowicie autorskich komponentów użytkownika i skryptów w Grasshopper umożliwiających maksymalne usprawnienie procesu i przepływu danych w całym łańcuchu: model obliczeniowy – model warsztatowy – produkcja elementów konstrukcji – pomiary i montaż na budowie.

BIM w codziennej pracy

Połączenie nowoczesnych technologii z doskonałą komunikacją i wiedzą ekspercką specjalistów Sweco Polska w zakresie detalowania konstrukcji stalowych dało efekt, który już teraz mogą podziwiać widzowie w Sztokholmie.

Całość wielobranżowego projektu została przeprowadzona zgodnie z metodyką i z użyciem narzędzi BIM, od codziennej pracy na modelach IFC i różnego typu danych cyfrowych, po pełną koordynację między licznymi uczestnikami przedsięwzięcia i proces kontroli jakości z użyciem platform Trimble Connect i Dalux.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym i innych podobnych projektach realizowanych przez Sweco Polska, zapraszamy do kontaktu.
Share via
Copy link