Jeden z najciekawszych projektów świata – relokacja całego miasta
Kiruna – przenieśmy miasto
Kiruna jest największym miastem w szwedzkiej części Laponii i jednocześnie najbardziej wysuniętym na północ kraju (200 km za kołem podbiegunowym). Ufundowane zostało w 1900 roku ze względu na bogate złoża żelaza, jedne z największych na świecie, przez właściciela firmy LKAB, wydobywającej rudę. Minerał, który spowodował powstanie miasta, paradoksalnie przyczynił się również do jego przeniesienia. Kopalnia rudy żelaza i powstałe wskutek wydobycia szkody, naruszyły stabilność terenów miejskich, co spowodowało niebezpieczeństwo zapadnięcia się ziemi, a co za tym idzie zniszczenia zabudowań oraz narażenia ludzkiego życia.
“Kopalnia od zawsze była nierozerwalnie związana z miastem. To symbioza. To powód, dla którego miasto jest tu gdzie jest. Dlatego nigdy nie było takiej opcji, by ją zamknąć” | Niklas Siren, Wiceburmistrz Kiruny
W 2004 roku podjęto decyzję o przeniesieniu Kiruny, którą ostatecznie zlokalizowano 3 km na wschód od pierwotnego miejsca.

Pierwszy budynek w nowym centrum miasta – 2018 rok; fot. Anders Larsson
Sweco zaangażowane w projekt
Projekt w Sweco rozpoczął się w 2013 roku. Zostali w niego zaangażowani konsultanci w zakresie inżynierii lądowej, systemów energetycznych, systemów usług budowlanych, inżynierii budowlanej, gospodarki wodnej i środowiska, inżynierii przemysłowej, zarządzania projektami i IT dla rozwoju miast. Sweco Polska wykonało swoją część projektu w 2020 roku.
W ramach tego ogromnego zadania Sweco zaplanowało dużą część miejskiej infrastruktury, zaopatrzenia w energię i w wodę. Z kolei projektanci konstrukcji ze Sweco Polska mieli za zadanie przygotować rysunki wykonawcze żelbetowych elementów prefabrykowanych, takich jak: słupy, belki, ściany, oraz wykonać obliczenia elementów prefabrykowanych (ścian) dla bloku mieszkaniowego.
Aby ułatwić wszystkie procesy, wesprzeć rozwój miasta i unaocznić wielkość projektu, Sweco wykorzystało technologię BIM i stworzyło wirtualny model miasta. W tym modelu Kiruna przyszłości jest wizualizowana jako zrównoważone i połączone ze sobą miasto, w którym natura jest bliska człowiekowi. Dzięki wirtualnemu modelowi miejskiemu wszyscy zaangażowani w projekt mogą analizować, koordynować, wizualizować i planować przyszłą Kirunę.
„Jesteśmy dumni, że mogliśmy mieć swój wkład w największy na świecie projekt relokacji całego miasta.” | Kamila Warda, Kierownik Projektu i Projektant Konstrukcji, Sweco Polska
fot. główne: Timo Horstschaefer | Unsplash

Wizualizacja bloku 7,8,9. mat. Sweco Sweden