Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna w danej przestrzeni ma na celu zapewnienie maksymalnie możliwej niezależności, przy zachowaniu równego komfortu użytkowników.
Jesteśmy uznanym liderem na rynku certyfikacji w Polsce
Wieloletnie doświadczenie, wypracowane praktyki i narzędzia pozwalają nam na skuteczne wsparcie naszych klientów. Indywidualne i elastyczne podejście oraz duże zaangażowanie czynią z nas idealnego partnera, wspierającego w odnoszeniu największych sukcesów. Współpracujemy z wiodącymi polskimi i międzynarodowymi deweloperami, inwestorami, architektami, zarządcami nieruchomości, funduszami inwestycyjnymi oraz samorządami i jednostkami publicznymi.
Co to jest dostępność architektoniczna?
Dostępność architektoniczna w danej przestrzeni ma na celu zapewnienie maksymalnie możliwej niezależności, przy zachowaniu równego komfortu użytkowników. Zwiększanie poziomu dostępności ułatwia korzystanie z budynków i przestrzeni miejskich każdemu, również osobom z ograniczoną sprawnością: trwałą, czasową lub sytuacyjną. Dbałość o ten aspekt ma także kluczowe znaczenie w kontekście starzenia się społeczeństwa. Unikanie barier przestrzennych sprzyja zachowaniu samodzielności osobom starszym.
Jakie korzyści przynosi dostępność architektoniczna?
- Pozwala na unikanie lub minimalizowanie barier przestrzennych;
- Umożliwia użytkowanie przestrzeni przez wszystkich;
- Zmniejsza wykluczenie i podział społeczeństwa;
- Pomaga realizować aspekt „S – social” strategii odpowiedzialnego biznesu – ESG;
- Wpisuje się w założenia 11. celu zrównoważonego rozwoju SDG: „Zrównoważone miasta i społeczności”;
- Podnosi standard budynku;
- Wzmacnia wizerunek inwestycji poprzez ukazanie jej jako zrównoważonej, nowoczesnej i inkluzywnej.
W jaki sposób inżynierowie Sweco pomagają w poprawieniu dostępności?
- Przeprowadzamy audyty dostępności architektonicznej;
- Oferujemy konsulting i usługi szkoleniowe;
- Wspieramy w działaniach na rzecz poprawy dostępności, wynikające z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnym potrzebami (Dz. U. 2020 r. poz. 1062);
- Wspieramy przy certyfikacjach oceniających budynki pod kątem dostępności (np. Access4you).
Konsultanci Sweco zaangażowani są w projekty, które mają na celu poprawę dostępności architektonicznej planowanych bądź istniejących inwestycji. Jako przykłady mogą posłużyć projekt rozbudowy “niebieskiej” linia metra w południowym Sztokholmie czy badania środowiska akustycznego szwedzkich stacji kolejowych wraz z raportem z zaleceniami wpływającymi na zwiększenie słyszalności na stacjach. Na polskim rynku przeprowadziliśmy np. audyt architektoniczny oraz przygotowaliśmy plan zapewnienia dostępności dla Zakładu Karnego w Rawiczu. Chętnie doradzimy i pomożemy.| Karolina Rosińska, Konsultant ds. zrównoważonego budownictwa
Osoby do kontaktu
Marcin Gawroński
Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGOKarolina Rosińska
Konsultant ds. zrównoważonego budownictwa, WiredScore AP, SmartScore AP